Scroll Top

Pracownia Endoskopii

Kierownik pracowni: lek.med. Leszek Łozowski
pielęgniarka: Ewa Grabowska
Szpital Powiatowy w Węgrowie ul. Kościuszki 201

Zapisy do pracowni:
REJESTRACJA SZPITALA
tel. 25 506 54 85
lub 25 506 54 86
od poniedziałku do piątku 8.00 – 15.00

Do pracowni pacjenci zapisywani są na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Jeżeli nie będą mogli Państwo przybyć na wyznaczoną wizytę prosimy o kontakt telefoniczny w celu odwołania i ustaleniu innego terminu wizyty.
Gastroskopia – celem badania endoskopowego jest obejrzenie od wewnątrz – za pomocą endoskopu – górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyk, żołądek, dwunastnica). W tym celu wprowadza się endoskop przez usta Pacjenta. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod wczesnego diagnozowania nowotworów przewodu pokarmowego.
Kolonoskopia – metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Podczas kolonoskopii możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów.

 

Przygotowanie do kolonoskopii:

Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie jelita grubego do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zleceń.
7 dni przed badaniem nie przyjmować leków zmniejszających krzepliwość krwi (acenocumarol, sintrom syncumar, warfin, itp.).
Na 7 dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać sałatek jarynowych, owoców peskowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek dyni, siemienia lnianego i maku, a także tłustych mięs i wędlin.
W dniu poprzedzającym badanie:
1. bez jedzenia, tylko płyny (woda, herbata, jasne soki).
2. około godziny 14-tej należy zacząć przygotowanie (preparat do przygotowania na receptę).
3. zaleca się dodatkowo wypić około 2 litrów wody niegazowanej, aby zapobiec uczuciu pragnienia i odwodnienia.
4. Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.
5. W dniu badania bez jedzeni i picia (leki nasercowe i nadciśnieniowe przyjąć około godz. 6-tej popijając małą ilością wody) Proszę zgłosić się na badanie z osobą towarzyszącą (Kierowca) oraz zabrać ze sobą kanapkę coś do picia, po badaniu można pić i jeść.
Na badanie zarezerwować cały dzień.

Ogłoszenie

Szanowni Państwo !
W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych niniejszym informujemy, że laboratorium szpitalne (punkt pobrań) w dniach 2, 9 i 11 listopada będzie pracować w godzinach 8.00-12.00.
Zapraszamy na badania

This will close in 0 seconds