Scroll Top

Pracownia Endoskopii

Kierownik pracowni: lek.med. Leszek Łozowski

pielęgniarka: Ewa Grabowska

Szpital Powiatowy w Węgrowie ul. Kościuszki 201

Zapisy do pracowni:

tel. 25 506 54 20 w. 131

od poniedziałku do piątku 8.00 – 9.00, 13.00 – 14.00

Do pracowni pacjenci zapisywani są na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeżeli nie będą mogli Państwo przybyć na wyznaczoną wizytę prosimy o kontakt telefoniczny w celu odwołania i ustaleniu innego terminu wizyty.

Gastroskopia – celem badania endoskopowego jest obejrzenie od wewnątrz – za pomocą endoskopu – górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyk, żołądek, dwunastnica). W tym celu wprowadza się endoskop przez usta Pacjenta. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod wczesnego diagnozowania nowotworów przewodu pokarmowego.

Przygotowanie do badania:

– na badanie zgłosić się na czczo

Kolonoskopia – metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Podczas kolonoskopii możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów.

 

Przygotowanie do badania:

5 dni przed badaniem nie przyjmować leków zmniejszających krzepliwość krwi. 3 dni przed badaniem nie jeść maku, sezamu, owoców pestkowych i pieczywa z ziarnami. W przeddzień badania ostatni płynny posiłek o godz. 14.00.

O godz. 16.00 przygotować 4 litry wody mineralnej niegazowanej w celu rozpuszczenia leku wskazanego przez lekarza kierującego.

Na badanie prosimy zgłaszać się na czczo pod opieka drugiej osoby. Osoby chore na nadciśnienie, serce w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody. Na badanie trzeba poświęcić cały dzień. Po badaniu pacjent pozostaje przez ok. 1 godz. na oddziale.

 

Badania wykonywane w pracowni:

  • Gastroskopia
  • Gastroskopia z biopsją (uwzględnia 1 badanie hist.-pat.)
  • Gastroskopia z biopsją (uwzględnia 2 lub więcej badań hist.-pat.)
  • Kolonoskopia
  • Kolonoskopia z pobraniem biopsji (uwzględnia bad. hist.-pat.)
  • Kolonoskopia z polipektomią jednego lub więcej polipów o śr. 1 cm ( z bad. hist.-pat.)